Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

8 informacji ważnych przy rozliczaniu podatku z Holandii

17-08-2018 r.

Holandia to wciąż najbardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej Polaków. Mimo, że podatek dochodowy w tym kraju nie należy do najniższych. Dla wszystkich osób pracujących lub dopiero planujących wyjazd do tego kraju, zebraliśmy kilka przydatnych informacji.

 

1. Progi podatkowe

Podmiotem odpowiedzialnym za rozliczanie i pobieranie podatków jest Belastingdienst – holenderski urząd skarbowy. Zgodnie z tamtejszym prawem fiskus pobiera podatek od wszystkich osób, które osiągnęły dochód na terenie Holandii. Polacy wyjeżdżający do tego kraju, najczęściej spotykają się z podatkiem o nazwie Inkomstenbelasting, czyli po prostu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W Holandii obowiązują trzy stawki podatkowe: 36,55%, 40,80% i 52%. To, jaki podatek należy zapłacić, zależy od wysokości dochodu w danym roku. W 2017 roku progi podatkowe kształtują się następująco (dotyczy osób, które nie przekroczyły 65 roku życia):

Wysokość dochodów:

  • do 19982 euro - stawka podatkowa 36,55%;
  • 19983-67072 euro - stawka podatkowa 40,80%;
  • ponad 67073 euro - stawka podatkowa 52%.

 

Przykład:

Dochody z tytułu zatrudnienia podatnika w 2017 roku wyniosły 30 tysięcy euro. Od kwoty 19 982 euro został pobrany podatek wysokości 36,55% . Pozostała część dochodu, czyli 10 018 euro podlega wyższej stawce, czyli 40,80%.

 

2. Dokumenty od pracodawcy

 

Wszystkie legalnie zatrudnione osoby w Holandii, powinny otrzymać od pracodawcy Jaaropgaaf. Wysyłany jest on do pracowników na początku kolejnego roku, najczęściej do końca marca. Dokument ten umożliwia rozliczenie przed holenderskim fiskusem, a więc warto go zachować. Poza nim, pracodawcy wystawiają co tydzień odcinki wypłat, o nazwie Salaris, które również zazwyczaj  pozwolą na przeprowadzenie rozliczenia. Warto je zbierać i załączyć do rozliczenia rocznego, szczególnie ostatni z nich. Na dokumencie Salaris z ostatniego miesiąca powinna znajdować się suma dochodu i odprowadzonego podatku w ciągu całego roku. Dlatego do rozliczenia rocznego wystarczy ostatni z nich.

 

3. Brak dokumentu od pracodawcy – co robić?

Może zdarzyć się tak, że pracodawca nie wydał rocznego dokumentu, albo pracownik po prostu go zagubił. W takiej sytuacji można skontaktować się z pracodawcą w celu ponownego przesłania Jaaropgaafu. Jeśli kontakt z pracodawcą jest utrudniony lub niemożliwy, nasza firma oferuje pomoc w pozyskaniu dokumentów niezbędnych do rozliczenia.

 

4. Status rezydenta

Podstawową kwestią przy rozliczeniu w Holandii jest informacja, czy dany podatnik kwalifikuje się na rozliczenie jako rezydent holenderski. Rozliczenie rezydenta jest zawsze bardziej korzystne, gdyż można doliczać dodatkowe ulgi podatkowe i dzięki temu zwiększyć kwotę zwrotu podatku. Aby rozliczać się w Holandii na zasadach obowiązujących rezydenta, niezbędne jest załączenie zaświadczenia o dochodach z polskiego urzędu skarbowego – wzór tego dokumentu znajduje się w naszym komplecie dokumentów. Zaświadczenie musi potwierdzać, że co najmniej 90% dochodów ogólnoświatowych w danym roku pochodziło z tytułu pracy w Holandii. W przypadku, gdy ten warunek nie jest spełniony, wciąż może przysługiwać podatnikowi zwrot podatku, choć zastosowanie niektórych ulg podatkowych nie będzie możliwe. Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy Twój status.

 

5. Ulgi podatkowe

Zwrot podatku to nadpłata, która powstała na skutek rozliczenia z holenderskim fiskusem. Jeśli pracodawca odprowadził zbyt wysoki podatek, podatnik ma szansę otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty podatku z Holandii. Stosując ulgi podatkowe, można znacznie zwiększyć wartość nadpłaty, a co za tym idzie – odzyskać więcej pieniędzy. Urząd holenderski przewiduje przeróżne ulgi podatkowe. Jedne z najbardziej popularnych to:

  • ulga na dziecko (do 12 roku życia);
  • ulga na edukację (gdy podatnik wydał  więcej niż 250€ na koszty związane ze studiami).

 

Przykład:

Podatnik, który w 2015 roku pracował w Holandii 187 dni i zarobił 13 114 euro, podczas rozliczenia odzyskałby 243 euro. Jednak dzięki zastosowaniu ulgi na dziecko (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting), uzyskał zwrot 1530 euro, czyli aż o 1287 euro więcej!

 

6. Rozliczenie wspólne

Jest to forma połączonego rozliczenia dla małżonków, którzy wspólnie pracowali na terenie Holandii w danym roku podatkowym. Rozliczenie wspólne opłaca się przy kwocie dochodu przekraczającej 7 tys. euro przynajmniej jednego z partnerów. Do zastosowania tej ulgi nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Wystarczy informacja, że małżeństwo chce rozliczyć się wspólnie.

 

7. Rozliczenie rozłąkowe

To rozliczenie z partnerem fiskalnym, który w Holandii nie pracował. Aby móc zastosować tę formę rozliczenia należy spełnić warunki: osoba pracująca w Holandii powinna zarobić minimum 10 tysięcy euro i zapłacić minimum 800 euro podatku. W przypadku tego wariantu rozliczenia, możliwe jest złożenie zeznania nie tylko ze współmałżonkiem, ale także z osobą, z którą podatnik pracujący w Holandii ma dziecko albo posiada wspólny majątek pod postacią domu czy mieszkania. Więcej o rozliczeniu rozłąkowym przeczytasz tutaj: czytaj więcej - kliknij.

 

8. Kalkulacje zwrotu podatku

Istnieje możliwość wyliczenia wstępnej kwoty podatku do odzyskania. W tym celu niezbędne jest posiadanie dokumentu od holenderskiego pracodawcy (Jaaropgaaf lub Salaris z  ostatniego miesiąca pracy), dokładne określenie dat zatrudnienia w danym roku podatkowym oraz podanie informacji o wysokości dochodu światowego (z Polski oraz innego kraju niż Holandia). Warto również przekazać dodatkowe informacje, takie jak posiadanie dziecka czy współmałżonka. Taką kalkulację w  naszej firmie wykonujemy bezpłatnie. Jeśli zastanawiają się Państwo, jaką kwotę mogą odzyskać, zachęcamy do kontaktu z nami. Konsultanci oszacują zwrot podatku, doliczając wszelkie możliwe ulgi.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij