Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

6 ulg podatkowych z Austrii, które warto uwzględnić w rozliczeniu podatkowym

23-05-2024 r.

W Austrii dostępne są liczne ulgi i dodatki, które zwiększają kwotę podatku do odzyskania. Poniżej opisaliśmy te najbardziej popularne, które są najczęściej doliczane naszym klientom.

1. Podwójne gospodarstwo domowe (Doppelte Haushaltsführung – Familienheimfahrten) oraz ulga za podróże (Familienfrahrten)

Podwójne gospodarstwo domowe to ulga, która daje możliwość odliczenia od podatku kosztów dojazdów do domu i prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego podczas pracy w Austrii. Istotne jest, aby odległość miejsca zamieszkania od miejsca pracy wynosiła ponad 80 km. Kwota, jaką można odliczyć, to 2 931 euro rocznie, ale nie więcej niż 244,25 euro miesięcznie. Istnieje również możliwość zastosowania ulgi podatkowej dotyczącej noclegów w hotelach podczas pracy w Austrii, w wysokości nie wyższej niż 2 200 euro miesięcznie.

Dodatkowo, można zastosować ulgę na podróże pomiędzy Polską a Austrią (zwana w Austrii Familienfrahrten), która wynosi do 306 euro miesięcznie.

Co zrobić, aby doliczyć powyższą ulgę? Przede wszystkim należy przedstawić urzędowi potwierdzenia za odbycie takich podróży. Mogą to być np. bilety autobusowe/lotnicze/kolejowe lub kopia dowodu rejestracyjnego, jeśli podatnik podróżował własnym samochodem lub rachunki, potwierdzające noclegi. Mimo że w Austrii rozliczamy podatników tylko indywidualnie, w przypadku tej ulgi jest pewien wyjątek. Podatnikom stanu wolnego urząd uznaje dietę podwójnego domostwa tylko za okres maksymalnie 6 miesięcy. Dlatego warto, aby klienci, którzy są w związku małżeńskim i nie mogą odzyskać całości zapłaconego podatku, dostarczali nam również zaświadczenie o dochodach współmałżonka (EU/EEA), by zwiększyć swoje szanse na większą kwotę z tej ulgi podatkowej.

2. Dojazdy do pracy (Pendlerpauschale)

Kolejną ulgą podatkową jest ulga o nazwie są Pendlerpauschale, czyli codziennie dojazdy do pracy w Austrii. Jeśli miejsce pracy znajduje się w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania, i podatnik odbywa podróże, może odliczyć koszty tych przejazdów. Stawki są różne i zależą od odległości: powyżej 20 km 58  euro miesięcznie; powyżej 40 km 113 euro miesięcznie; powyżej 60 km 168 euro miesięcznie. Aby można było tę ulgę doliczyć, podatnik powinien podać nam dokładny adres zamieszkania w Austrii i wykonywania pracy oraz ilość podróży w ciągu miesiąca. Urząd w tym przypadku nie wymaga kopii biletów.

3. Dodatkowe koszty

Istnieje również możliwość odliczenia wydatków takich jak:

  • zakup literatury fachowej,
  • kupno ubrań roboczych i obuwia ochronnego,
  • nabycie artykułów potrzebnych do pracy (np. narzędzia, artykuły malarskie).

Wystarczy dołączyć do rozliczenia kopie rachunków czy faktur potwierdzających poniesione koszty.

4. Kinderbetreuungsgeld

Jest to odliczenie, które można zastosować w przypadku podatnika posiadającego dzieci. Przysługuje, gdy przez co najmniej 6 miesięcy pobierany był zasiłek na dzieci w Austrii (Familienbeihilfe), a dziecko nie ukończyło 10 lat (lub w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 16 lat), ponoszone były koszty opieki w przedszkolu, internacie. Maksymalna wysokość tej ulgi to 2 300 euro rocznie.

5. Familienbonus Plus – Rodzinna Premia Dodatkowa

Familienbonus Plus wprowadzono w 2019 roku. Familienbonus Plus jest to program wsparcia finansowego dla osób, które posiadają dzieci i pobierają w Austrii zasiłek Familienbeihilfe. Familienbonus Plus umożliwia rodzicom odliczenie od podatku kwoty do 2000 euro (do 2021 było to 1500 euro) rocznie na każde dziecko. W przypadku rodzin o niskich dochodach, gdzie podatek dochodowy jest niższy niż 2000 euro, program pozwala na wypłatę różnicy jako dodatkowego świadczenia. Bonus przysługuje osobom, których dziecko mieszka w Austrii (wtedy wypłacany jest w całości) lub w Polsce (w takiej sytuacji zasiłek zostanie pomniejszony o wysokość pobieranych w Polsce zasiłków). Doliczenie tego dodatku jest możliwe po uzupełnieniu specjalnego formularza, który klient otrzyma od naszej firmy po zweryfikowaniu dokumentów.

6. Jednorazowy dodatek na dziecko (Familienbonus Plus)

Familienbonus Plus wprowadzono w 2019 roku. Dlatego obecnie o przyznanie tej ulgi możemy się starać przy składaniu deklaracji podatkowej za 2019 rok. Familienbonus Plus jest to jednorazowa wypłata dla osób, które posiadają dzieci i pobierają w Austrii zasiłek Familienbeihilfe. Bonus przysługuje osobom, których dziecko mieszka w Austrii (wtedy wypłacany jest w całości) lub w Polsce (w takiej sytuacji zasiłek zostanie pomniejszony o wysokość pobieranych w Polsce zasiłków). Na każde dziecko poniżej 18 roku życia przysługuje jednorazowy dodatek w wysokości 1 500 euro. W przypadku dzieci powyżej 18 roku życia, dodatek ten wynosi 500 euro (np. jeżeli klient ma dwójkę dzieci w wieku 7 i 20 lat otrzyma w sumie 2 000 euro). Doliczenie tego dodatku jest możliwe po uzupełnieniu specjalnego formularza, który klient otrzyma od naszej firmy po zweryfikowaniu dokumentów.

 

Jeśli pracowali Państwo w Austrii i są zainteresowani rozliczeniem podatku, przypominamy, że można rozliczać 5 ostatnich lat podatkowych. Obecnie deklaracje podatkowe można składać nadal za lata: 2023, 2022, 2021, 2020 i 2019. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, w celu ustalenia szczegółów Państwa rozliczenia: tel. 618288102 wew.1,

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!