Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Niemcy: jak rozliczać się z podatku w Polsce?

26-05-2015 r.

Jesteś zameldowany w Polsce, a pracujesz w Niemczech? Martwisz się o rozliczenia podatku w obu krajach? Może boisz się podwójnego opodatkowania i problemów ze zwrotem podatku? Możesz już się nie zamartwiać, gdyż my postaramy się udzielić Ci najważniejszych wskazówek. Porozumienie między państwami Niemiec i Polski z roku 2003 jasno reguluje zasady rozliczeń podatkowych i zapobiega podwójnemu podatkowi. W myśl tej umowy, Twój zarobek zostaje opodatkowany tylko tam, gdzie został wypłacony.

 

Jak rozliczać podatek, gdy większość dochodu pochodzi z Polski?

Jeżeli Twój stały pobyt znajduje się w na terytorium Polski i część dochodu pochodzi z pracy w Niemczech, musisz złożyć do urzędu skarbowego w Polsce niezbędne dokumenty. Będzie to PIT-36. Wykazujemy w nim dochód uzyskany na terenie Rzeczypospolitej. Dodatkowo dołącz do niego załącznik ZG, który zawiera Twoje dochody z zagranicy. Jeśli podejmowałeś pracę w kilku krajach, koniecznie złóż załącznik ZG osobno z każdego państwa.

 

Brak przychodów z Polski

Jeżeli w konkretnym roku nie uzyskałeś żadnych dochodów na terenie Polski, nadal warto składać PIT-36. Gdy chcesz ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec, tamtejszy urząd skarbowy wymaga zaświadczenia UE/EOG (międzynarodowy dokument o dochodach). Do jego uzyskania potrzebny jest właśnie PIT-36 + ZG. Finanzant (urząd skarbowy w Niemczech) potrzebuje tych dokumentów, niezależnie od wysokości otrzymanego dochodu w danych roku.

 

Uniknij komplikacji

Problemy mogą pojawić się w momencie, gdy nasz pobyt za granicą jest zbyt krótki (tj. poniżej 183 dni). Brak meldunku oraz zbyt wysoki dochód w Polsce – również mogą skomplikować proces rozliczenia podatkowego na terenie Niemiec. Może to nawet wpłynąć na wysokość zwrotu lub w najgorszym wypadku, spowoduje, że będziesz musiał uiścić dopłatę do urzędu skarbowego w Niemczech. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto oddać sprawy w ręce zawodowców jak CUF z Poznania, których doświadczenie pozwala szybko wyeliminować wszelkie przeszkody. Wówczas masz szansę na największy możliwy zwrot podatku lub najmniejszą niedopłatę, jeśli taka musi wystąpić.

 

Sprawdź przed rozliczeniem, czy posiadasz wszelkie dokumenty!

Wykaz tych dokumentów znajdziesz na pierwszej stronie w naszym komplecie dokumentów. Pobierz go z zakładki „Pobierz dokumenty”.

 

A jeśli nadal masz wątpliwości - zgłoś się do nas i sprawdź jak uniknąć problemów przy rozliczeniu podatku w Niemczech!

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!