Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Ulgi podatkowe, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku w Niemczech

02-06-2021 r.

W Niemczech dostępne są liczne ulgi podatkowe i dodatki, które zwiększają kwotę podatku możliwą do odzyskania. Poniżej opisaliśmy te najbardziej popularne, które są najczęściej doliczane naszym klientom. Spójrz, jak ich dużo. Jeśli nie masz siły o nich czytać, od razu zgłoś się przez nasz formularz (widoczny z boku, po prawej stronie), a my złożymy wniosek podatkowy w zagranicznym Finanzamt w Twoim imieniu :)

Jeżeli mimo wszystko, wolisz zapoznać się najpierw z ulgami doliczanymi w Niemczech, zachęcamy do lektury.

1. Podwójne gospodarstwo domowe

Jest to jedna z najbardziej korzystnych i najczęściej doliczanych ulg podatkowych. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy podczas zatrudnienia w Niemczech utrzymują mieszkanie lub dom w Polsce i równolegle płacą za mieszkanie lub pokój na terenie Niemiec. Aby doliczyć tę ulgę, należy udokumentować ponoszenie takich „podwójnych” kosztów życia. Dlatego będą wymagane informacje zarówno z Niemiec, jak i z Polski.

Podatnik zainteresowany tą ulgą, musi podać dokładny adres zamieszkania w Niemczech – znajdzie go na karcie podatkowej lub zaświadczeniu o zameldowaniu. Powinien załączyć także kopię umowy najmu mieszkania, potwierdzenia opłat za czynsz i rachunki za wodę, prąd czy gaz. W ramach podwójnego gospodarstwa domowego można odliczyć także koszty czyszczenia klatki schodowej i piwnicy, abonament radiowo-telewizyjny oraz telefon i Internet. Klienci mogą przekazać również potwierdzenia kosztów pielęgnacji ogródka, wywozu śmieci,  wynajmu garażu lub miejsca parkingowego. Możliwe jest zwiększenie ulgi, jeśli prowadziło się prace remontowe, takie jak tapetowanie, malowanie, a także ponosiło koszty zakupu niezbędnego wyposażenia do mieszkania, np. łóżka, szafy, stołu, lodówki itp. Wszystkie te wydatki muszą być udokumentowane – rachunki lub wyciągi z konta wystarczą.

Podwójne domostwo będzie doliczone tylko wtedy, gdy podatnik poda nam także adres zamieszkania w Polsce i załączy umowę najmu lub akt własności domu czy mieszkania z ojczyzny. Wymagane będą także rachunki za czynsz, wodę, gaz, prąd, telefon i internet.

Ulga ta wymaga załączenia wielu dodatkowych załączników. W przypadku ich braku, nie oznacza to, że jej nie doliczymy. Jednak bez dokumentów zmniejsza się prawdopodobieństwo, że urząd ulgę przyzna w 100%.

2. Darowizna

Jest to ulga, która należy się podatnikowi wtedy, gdy podczas pracy na terenie Niemiec, utrzymuje rodzinę w Polsce. Takie wsparcie finansowe musi dotyczyć krewnych w linii prostej czyli współmałżonka, teściów czy dzieci.  Ważne, aby osoby wspierane finansowo nie zarobiły więcej niż 624 euro w danym roku kalendarzowym. Aby doliczyć tę ulgę należy załączyć dodatkowe dokumenty m.in. kopię wyciągów z konta potwierdzających przekazywaną darowiznę na rzecz danej osoby i kopię dowodu osobistego osoby obdarowanej. O pozostałych dokumentach poinformujemy Cię w trakcie prowadzenia sprawy.

3. Ulga na dziecko

Ulga na dzieci, czyli Kinderfreibetrag przysługuje podatnikom pracującym na 1, 2, 3 lub 4 klasie podatkowej i mającym na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie lub uczące się do 25 roku życia. Ulga jednak nie będzie uznana, jeśli podatnikowi przysługuje zasiłek Kindergeld.  W przypadku, gdy podatnik nie pobiera niemieckiego zasiłku na dzieci i nie ma do niego prawa, urząd uwzględni ulgę w rozliczeniu podatku, ale tylko wtedy, gdy dochód z Niemiec wyniesie minimum 34 tysiące euro przy rozliczeniu indywidualnym. W rozliczeniu wspólnym ten próg wynosi 64 tysiące euro. Z decyzji urzędowych wynika, że uwzględniany jest Kindergeld, albo ulga na dziecko – i to fiskus ostatecznie decyduje, co jest dla podatnika korzystniejsze. Doliczenie Kinderfreibetrag związane jest z załączeniem dodatkowych dokumentów. Zgłoś się do nas, a udzielimy Ci szczegółowych informacji.

4. Koszty zakupu odzieży roboczej

Jeśli podczas pracy w Niemczech zakupiłeś odzież roboczą, niezbędną do wykonywania pracy, możesz uwzględnić ten koszt w deklaracji podatkowej. Najlepiej gdybyś udokumentował ten zakup. Jeśli nie posiadasz rachunków, mimo wszystko poinformuj nas o tym zakupie, gdyż możemy odliczyć stałą, ustawową kwotę 110 euro.

5. Koszty leczenia

Korzystałeś z opieki medycznej w Niemczech? Przebywałeś w szpitalu? Poniosłeś koszty związane z zakupem recept, sprzętu medycznego czy wizytą u specjalisty? Jeśli masz rachunki i dokumentację medyczną, możemy odliczyć te koszty w deklaracji podatkowej. Załącz wszelkie możliwe potwierdzenia: kopie recept, kopie skierowań do lekarza, kopie rachunków za recepty i sprzęt medyczny.

6. Zakup sprzętu i mebli niezbędnych do pracy

Jeśli w związku z pracą zakupiłeś niezbędny sprzęt, załącz kopie rachunków albo wydruki z konta z oświadczeniem potwierdzającym charakter pracy i faktyczne wykorzystanie sprzętu do celów zawodowych.

7. Koszty pochówku

Załącz kopie rachunków, faktur czy wyciągów z konta ponoszonych w związku z organizacją pogrzebu na terenie Niemiec.  Mogą to być np. opłaty za dom pogrzebowy, trumnę, salę pogrzebową, kwiaty, kościół, pomnik itp.

8. Inne

Poza powyższymi ulgami doliczamy także dodatek za dojazdy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy w Niemczech, a także przejazdy do Polski. Rozliczymy osoby oddelegowane z Polski do Niemiec, a także oddelegowane na terenie Niemiec lub do innego kraju. Możemy uwzględnić też inne koszty np. z tytułu poszukiwania mieszkania czy przeprowadzki.

Pamiętaj, że prawo do naliczenia ulg podatkowych jest zależne od Twojej sytuacji życiowej oraz zgromadzonych dokumentów. Każdemu klientowi doliczamy maksymalną ilość dodatków możliwą w danej sytuacji. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje niemiecki urząd Finanzamt. Im więcej załączonych rachunków, tym większa pewność, że fiskus uzna ulgę w stu procentach. Pamiętaj też, że wniosek podatkowy składany w zagranicznym urzędzie, musi być wypełniony prawidłowo, inaczej nawet załączone potwierdzenia wydatków, nie spowodują, że odzyskasz wyższe kwoty w rocznym rozliczeniu. Dlatego zawsze zbieraj potwierdzenia dotyczące ponoszonych kosztów i korzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy są gwarancją wykonania usługi na najwyższym poziomie i zwrotu podatku w maksymalnej kwocie. Potrzebujesz wsparcia w rocznym rozliczeniu z fiskusem w Niemczech? – nie borykaj się dłużej samodzielnie z tym tematem. Zgłoś się przez nasz formularz (widoczny po prawej stronie), a my Ci pomożemy! :)

 

 

Tekst: A. Smukowska

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!