Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

MRB oraz BPM – dwa podatki drogowe w Holandii, o których trzeba pamiętać

28-01-2019 r.

Zgodnie z prawem każdy użytkownik dróg w Holandii jest zobowiązany do opłaty dwóch podatków, nazywanych potocznie drogowymi. Są to: Motorrijtuigbelasting (MRB) i Belasting van auto's en motorrijwielen (BPM). Nazwy te można tłumaczyć jako: podatek od pojazdów silnikowych oraz podatek od samochodów osobowych. W przypadku polskich pracowników zazwyczaj wątpliwości co do obowiązku płacenia podatków drogowych mają: osoby przebywające w Holandii przez część roku oraz kierowcy jeżdżący samochodami zarejestrowanymi poza Holandią (np. w Polsce). Niektórzy woleliby unikać płacenia dodatkowych zobowiązań za granicą. Jednak bezpieczniej i uczciwiej jest uregulować wszelkie zaległości w holenderskim urzędzie. Z pewnością pomoże to uchronić się przed płaceniem niepotrzebnych, a jakże uciążliwych kar, które holenderska skarbówka nakłada za ignorowanie obowiązujących przepisów.

MRB - podatek od pojazdów silnikowych

MRB obowiązuje wszystkich użytkowników dróg w Holandii, którzy w świetle prawa są mieszkańcami tego kraju. Co oznacza to dla polskich obywateli przebywających w Holandii? Za osobę mieszkającą w Holandii uważa się kogoś, kto jest w tym kraju zameldowany lub ma obowiązek zameldowania się. Obowiązek ten występuje, jeśli w okresie 6 miesięcy przez co najmniej 4 z nich przebywa się na terenie Niderlandów. Aby się zameldować, należy udać się do holenderskiej gminy (Gemeente) i wypełnić odpowiedni wniosek – figuruje się wtedy w tak zwanym Podstawowym Rejestrze Osób (Basisregistratie Personen). Oznacza to w skrócie, że podatek od pojazdów silnikowych obowiązuje każdego polskiego użytkownika samochodu na terenie Holandii, który jest w tym kraju zameldowany lub przebywa tam dłużej niż 4 miesiące. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba niezameldowana w Holandii, w ciągu 12 miesięcy korzystała z samochodu łącznie nie więcej niż 3 miesiące – w takim przypadku nie musi ona płacić podatku MRB.

BPM – podatek od pojazdów osobowych

BPM to podatek, który płaci się jednorazowo i dotyczy on przede wszystkim samochodów zarejestrowanych w Holandii. Dla samochodów osobowych oblicza się go na podstawie emisji dwutlenku węgla do atmosfery (nie obejmuje jedynie pojazdów z zerową lub niską emisją), a dla samochodów dostawczych, motocykli i kamperów na podstawie katalogowej ceny netto.

Czy można uzyskać zwolnienie z obowiązku płacenia podatków MRB i BPM?

W pewnych określonych przypadkach można uzyskać zwolnienie z płacenia podatków drogowych w Holandii. Trzeba jednak spełniać określone warunki i wypełnić wniosek. Poniżej opisujemy sytuacje, w których istnieje możliwość zwolnienia z tych podatków:

1. Korzystanie z pojazdu przez okres maksymalnie 2 tygodnie: w takiej sytuacji można poprosić holenderski urząd skarbowy o zwolnienie z płacenia zarówno MRB jak i BPM. Należy wypełnić odpowiedni wniosek, wskazany pod poniższym linkiem:

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/themaoverstijgend/programmas_en_formulieren/vrijstelling_voor_bpm_en_mrb_bij_kortstondig_gebruik

2. Zatrudnienie w zagranicznej firmie lub posiadanie własnej działalności gospodarczej. Można złożyć wniosek o zwolnienie z podatku w dwóch przypadkach, jeśli:

  • pracuje się dla firmy zarejestrowanej poza Holandią i pracodawca udostępnia pracownikowi firmowy pojazd z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi;
  • jest się właścicielem albo osobą prowadzącą firmę zarejestrowaną poza Holandią i posiada się firmowy samochód z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi.

W takich sytuacjach również można uzyskać zwolnienie zarówno z MRB jak i BPM. Odpowiednie formularze można pobrać pod linkami:

  • dla pracowników:

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/themaoverstijgend/programmas_en_formulieren/vrijstelling_bpm__vrijstelling_bpm_werknemer

  • dla właścicieli firm:

https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/themaoverstijgend/programmas_en_formulieren/vrijstelling_bpm__vrijstelling_bpm_werkgever

3. Przeprowadzka (tzw. mienie przesiedleńcze) – w tym przypadku zwolnienie dotyczy tylko podatku BPM i można je uzyskać po spełnieniu wszystkich trzech poniższych warunków:

  • jeżeli ktoś przeprowadza się na stałe z Polski do Holandii i zabiera ze sobą swój samochód (niezbędny jest wtedy dowód wymeldowania z Polski i zameldowania w Holandii);
  • jeżeli ktoś przed przeniesieniem się do Niderlandów mieszkał w Polsce minimum 12 miesięcy (jako potwierdzenie wymagana jest: polisa ubezpieczeniowa, nr polskiego konta bankowego oraz umowa kupna lub wynajmu mieszkania w Polsce);
  • samochód, który ktoś przywiózł z Polski, został zakupiony minimum 6 miesięcy przed wyjazdem do Holandii i był w tym okresie używany przez tę osobę.

Aby zawnioskować o zwolnienie z BPM w związku z przeprowadzką, należy skorzystać z poniższego formularza:

https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/aanvraag_vergunning_vrijstelling_bpm_verhuizing_bpm0502z8fol.pdf

Należy też pamiętać, że jeżeli otrzyma się zwolnienie z podatku, nie wolno sprzedawać ani wypożyczać komuś innemu samochodu przez okres jednego roku.

To już wszystko. Więcej informacji o podatkach w Holandii można znaleźć na naszej stronie internetowej, w zakładce Odzyskaj podatek > Holandia. Zachęcamy do zajrzenia tam!

 

---

Autor: Jakub Stodolny, Specjalista ds. podatków holenderskich

Źródło : [https://www.belastingdienst.nl/]

 

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij