Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

ROZŁĄKOWE W HOLANDII – najważniejsze informacje

15-06-2018 r.

Rozliczenie rozłąkowe jest to rozliczenie wspólne z partnerem fiskalnym, który w Holandii nie pracował. Kim jest partner fiskalny? Co warto wiedzieć o rozliczeniu rozłąkowym? Wyjaśniamy te kwestie poniżej.

Kto może skorzystać z tej formy rozliczenia?  

Do rozliczenia rozłąkowego kwalifikuje się osoba, która spełnia kilka warunków. Pierwszym z nich jest w ogóle posiadanie współmałżonka lub partnera fiskalnego (poniżej wskażemy, kto może zostać partnerem fiskalnym). Po drugie, partner ten musi posiadać holenderski numer BSN (burgerservicenummer).  Jeśli go nie ma – nasza firma bezpłatnie pomaga w jego zdobyciu. Po trzecie, osoba pracująca w Holandii powinna zarobić minimum 10 tysięcy euro w danym roku podatkowym, a zapłacony podatek powinien wynieść minimum 800 euro. Należy pamiętać, że dochód osoby pracującej w Holandii, jak i partnera fiskalnego, musi być w co najmniej w 90% opodatkowany na terenie Holandii. Należy w związku z tym przedłożyć oświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego – wzór dokumentu znajduje się w naszym komplecie dokumentów. Podatnik legalnie pracujący w Holandii powinien także co roku rozliczać się w holenderskim urzędzie skarbowym.

Partner fiskalny

Partnerem fiskalnym w Holandii może być:

  • współmałżonek;
  • partner, z którym podatnik posiada wspólne dziecko i wspólny meldunek (w roku, za który podatnik się rozlicza, dziecko musi osiągnąć co najmniej szósty miesiąc życia);
  • osoba, która posiada z podatnikiem wspólny majątek pod postacią domu/mieszkania.

Dodatkowo partner fiskalny powinien mieć ukończony 18 rok życia.

Inne ważne informacje o rozłąkowym w Holandii

O rozłąkowe można starać się do 5 lat wstecz. W przypadku, gdy zeznanie za poprzednie lata zostało już złożone do holenderskiego fiskusa, można wystąpić o korektę tych lat. Ostateczna kwota rozłąkowego uzależniona jest od kilku czynników. Kluczową kwestią jest wysokość podatku odprowadzonego na terenie Holandii (rozłąkowe nie może przekraczać kwoty zapłaconego podatku w danym roku podatkowym). Istotna jest również wysokość dochodu osiągniętego przez partnera fiskalnego w danym roku podatkowym poza Holandią (w Polsce lub innym kraju). Dochód ten nie może przekroczyć 24 tysięcy złotych, czyli około 6 tysięcy euro. Maksymalna kwota rozłąkowego w 2017 roku wynosi 2 254 euro (w 2018 roku aż 2265 euro).  Do rozliczenia rozłąkowego można doliczyć ulgę na dziecko do 12 roku życia. 

Wymagane dokumenty

Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozliczenia jest holenderska karta podatkowa jaaropgaaf oraz nasz komplet dokumentów – znajdziesz go tutaj. Wymagany jest także akt małżeństwa lub wspólny meldunek (w przypadku partnerów fiskalnych, którzy nie są małżeństwem). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozliczeniu rozłąkowym, skontaktuj się z nami. Udzielimy szczegółowych informacji i podpowiemy, jakie dokumenty należy skompletować.  

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!