Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Aktualności 2017 – podatki i zasiłki dla obcokrajowców w Niemczech

30-12-2016 r.

Nowy Rok przed nami, a wraz z nim nadchodzą zmiany, które przygotował niemiecki rząd dla podatników i osób pobierających niemieckie zasiłki. Zmiany te dotyczą także Polaków, którzy mieszkają i pracują na terenie naszego zachodniego sąsiada. 

Jedna z pierwszych ogłoszonych modyfikacji dotyczy zeznań podatkowych. Pojawiły się nowe terminy składania deklaracji podatkowych do Niemieckiego Urzędu Skarbowego (Finanzamt), które będą obowiązywać od 2018 roku. W tej chwili termin na złożenie deklaracji przewidziany jest do 31-go maja kolejnego roku podatkowego. Od 2018 roku termin ten ulegnie wydłużeniu do 31-go lipca. Dotyczyć to będzie głównie obywateli niemieckich, którzy mają obowiązek rozliczenia się przed Niemieckim Urzędem Skarbowym. Polacy pracujący w Niemczech, których obowiązek rozliczenia w konkretnym terminie nie dotyczy, zeznania mogą złożyć do czterech lat wstecz, tj. w 2017 roku mogą wypełnić deklarację za rok 2013, 2014, 2015 oraz 2016. Natomiast wszyscy, którzy dostaną z niemieckiego urzędu wezwanie do zapłaty (Erinnerung an die Abgabe der Einkommensteuererklärung), nadal muszą złożyć deklarację do dnia wskazanego w otrzymanym piśmie.

Kolejną zmianą dotyczącą zeznań podatkowych jest zniesienie obowiązku posiadania rachunków  i dokumentów na potwierdzenie naliczonych diet. Dotychczas niemiecka skarbówka wymagała dowodów w postaci rachunków, biletów, umów czy zaświadczeń od pracodawcy na potwierdzenie poniesionych kosztów. Teraz nie będzie już konieczności dostarczania ich wraz z deklaracją. Należy jednak pamiętać, aby mimo wszystko być w ich posiadaniu przez okres dwóch lat, na wypadek kontroli urzędu skarbowego.

Tradycyjnie wzrasta również kwota wolna od podatku. W 2017 roku zwiększy się ona o kolejne 168 Euro.

Poniższej przedstawiamy, jak zmieniała się wysokość kwoty wolnej od podatku w ostatnich latach:

Rok podatkowy

2013

2014

2015

2016

2017

indywidualnie

8130 Euro

8354 Euro

8472 Euro

8652 Euro

8820 Euro

małżeństwa

16260 Euro

16708 Euro

16944 Euro

17304 Euro

17640 Euro

Urząd skarbowy wprowadza również wyższe kary za opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej. W związku z tym będzie pobierał kary wynoszące 0,25% należnego podatku. Będzie to co najmniej 25 euro za miesiąc. Natomiast maksymalna suma, jaka może zostać wyznaczona do zapłaty, to 25 tysięcy euro. Kary będą dotyczyły podatników, którzy muszą zwrócić do urzędu niedopłatę podatku.

Kolejną ważną zmianą, o której jest w ostatnim czasie głośno m.in. w polskich mediach, jest kwestia przyznawania zasiłków socjalnych obcokrajowcom przebywającym w Niemczech. Niemiecka minister pracy, Andrea Nahles, stworzyła bowiem projekt ustawy, według którego mieszkańcy innych krajów należących do Unii Europejskiej mają otrzymywać pomoc socjalną dopiero po pięciu latach pobytu i pracy w Niemczech. Powyższa zmiana wiąże się z doświadczeniami z 2014 roku. Wówczas mieszkańcy Rumunii i Bułgarii otrzymali pełną swobodę podejmowania pracy na terenie całej Unii Europejskiej. Od tego czasu mieszkańcy biedniejszych krajów południowych mogli przyjechać do Niemiec i – szukając zatrudnienia – otrzymać zasiłek socjalny na pomoc w utrzymaniu. Po trzech latach niemiecki rząd chce jednak to prawo ukrócić, wprowadzając zasadę, że obcokrajowcy będą mogli otrzymać zasiłek dopiero po pięciu latach pracy na terenie Niemiec. Chodzi głównie o zasiłki dla osób bezrobotnych: Arbeitslosengeld i Hartz IV.

W projekcie ustawy znajduje się także zapis, że bezrobotni obcokrajowcy mogliby otrzymać, jedynie na okres jednego miesiąca, tzw. zapomogę na przetrwanie trudnej sytuacji. Takie rozwiązanie miałoby pokryć koszty wyżywienia, noclegu jak i powrotu do ich ojczystego kraju. Dzięki temu Niemcy chcą zapobiegać tzw. turystyce zasiłkowej i przyczynić się do ograniczenia wydatków związanych z wypłatami tych świadczeń. Według danych Niemieckiego Urzędu Pracy tylko w styczniu 2016 roku aż 440 tysięcy obywateli innych krajów europejskich otrzymało zasiłki. Czołówka tych krajów wygląda następująco:

1. Polacy – 92 tysiące euro

2. Włosi – 71 tysięcy euro

3. Bułgarzy – 70 tysięcy euro

4. Rumuni – 57 tysięcy euro

5. Grecy – 46 tysięcy euro

Zmiana wypłat zasiłków socjalnych dotyczy jednak tylko osób, które na terenie Niemiec nie były zatrudnione wcześniej ani obecnie. Więc Polacy pobierający niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld nie muszą się niepokoić. W planach jest także zwiększona kontrola zasiłków pod względem zatrudnienia wnioskodawcy na terenie Niemiec. Ma to jednak także dotyczyć głównie tych osób, które nigdy wcześniej nie składały wniosku w Niemieckiej Kasie Rodzinnej.

Wraz z nowym rokiem, rząd niemiecki ponownie postanowił zwiększyć wysokość zasiłku. Za 2017 rok wzrasta on o 2 euro miesięcznie. Jednocześnie niemiecki rząd zaznacza, że kolejna podwyżka nie nastąpi wcześniej niż w 2020 roku.

Wysokość zasiłku na lata, za które można wnioskować w 2017 roku kształtuje się następująco:

Rok/ Dziecko

1. i 2. dziecko

3. dziecko

4. i więcej dzieci

2013 i 2014

184 Euro

190 Euro

215 Euro

2015

188 Euro

194 Euro

219 Euro

2016

190 Euro

196 Euro

221 Euro

2017

192 Euro

198 Euro

223 Euro

Osobami uprawnionymi do otrzymania zasiłku na dzieci są przede wszystkim rodzice dziecka. Jeżeli dziecko nie jest przez nich wychowywane, prawo do zasiłku przechodzi na jego opiekunów, tj. rodziców adopcyjnych czy dziadków.

Należy pamiętać, że od  2016 roku do otrzymania zasiłku rodzinnego wymagane jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej (Steuer Identifikationsnummer). Ma to zapobiec nadużyciom w wypłacie świadczeń socjalnych. Jeżeli osoby wnioskujące o Kindergeld za rok 2016 nie przedłożyły go jeszcze w Niemieckiej Kasie Rodzinnej,  daje ona szansę, aby do końca roku uzupełnić te dane. Jeżeli numer ten nie będzie podany, a zasiłek na rok 2016 został wypłacony, może okazać się, że trzeba będzie go zwrócić. A dalsze świadczenia zostaną wówczas wstrzymane. Numer ten można znaleźć na:

- decyzji podatkowej (Steuerbescheid);

- dokumencie od pracodawcy (Lohnsteuerbescheinigung);

- liście z nadaniem tego numeru (Zuteilung der Steuer Identifikationsnummer).

 

 [źródła: www.berliner-zeitung.de; www.facebook.com/&originalReferrer=https%3A%2F%2Fm.facebook.com% 2F&dmcid=sm_fb_p; www. job-profi.pl; www.zeit.de; www.kindergeldinfo.de; www.m.bundesregierung.de; www.netmoms.de; www.welt.de]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!